Při naší jarní návštěvě Řecka jsme přiletěli do Thessaloniki (Soluň), kde jsme se i ubytovali a v půjčovně nedaleko letiště si vypůjčili malé auto. To se ukázalo jako velmi praktické při parkování v centru i zdolávání zdejší (někdy trochu šílené) dopravní situace. Letěli jsme z Budapešti, dostat se sem můžete poměrně dobře například také z Vídně, let trvá necelé 2 hodiny.
Thessaloniki je rušné město na pobřeží Egejského moře, druhé největší v Řecku a třetí největší řecký přístav. Nachází se v oblasti Střední Makedonie, západně od poloostrova Chalkidiki. Zažít zde můžete balkánskou atmosféru poměrně moderního řeckého velkoměsta. I když je upozaděno mnohem slavnějšími Athénami, určitě stojí za návštěvu. Užijete si zde historii, kulturu i gastronomické zážitky. Je tu bohatý noční život a nákupní možnosti.
Thessaloniki bylo pojmenováno bylo po sestře Alexandra Velikého, která se stala manželkou jeho nástupce, makedonského krále Kassandra. Ten toto město založil roku 316 př.n.l. Nám je Soluň známá především díky rodákům Cyrilovi a Metodějovi.
Nám vyhovovalo nejen moct si projít město a jeho okolí, ale také jsme se z Thessaloniki snadno dopravili na poloostrov Chalkidiki a slavnou pláž Epanomi. Článek o řeckých plážích v dubnu zde. Opravdu doporučuji si zde půjčit auto, i když doprava v centru je spíše pro otrlé řidiče.
Ubytování ve městě mělo výhody i nevýhody. Na pláže jsme museli autem, ale zase jsme měli na dosah ruky centrum, promenádu, restaurace i možnost se projít do kopců nad městem, vše bez nutnosti využívat městskou hromadnou dopravu.
Výhled z hradu nad městem:
Podvečerní atmosféra na promenádě:
Pohled na nábřeží, v pozadí Bílá věž:
Ve městě se dá narazit na pozůstatky různých historických období, jsou zde památky římské, byzantské, středověké i osmanské. Potkávají se zde tři kultury, řecká, turecká a balkánská.
Určitě musíte navštívit široké a dlouhé nábřeží, jemuž vévodí symbol Thessaloniki, Bílá věž. Ta kdysi strážila přístav. Je to majestátní kruhová věž s výrazným cimbuřím. Vysoká je 33 m a uvnitř najdete muzeum mapující historii města. Z cimbuří je krásný výhled.
Na nábřeží se určitě zastavte i u moderní ocelové instalace Deštníky, kam dojdete od věže za malou chvíli okolo velké sochy Alexandra Velikého. Jedná se o 40 deštníků připevněných na mírně nakloněných tyčích a jde o možná nejfotografovanější místo v Soluni. Dílo, které vytvořil řecký sochař George Zongolopoulos, je zde od roku 1997. V noci je osvětleno a během různých událostí se barva světel může měnit.
Monumentální bronzová jezdecká socha makedonského krále Alexandra Velikého (4. století př.n.l.) se nachází na dohled od Deštníků, pár metrů od moře. Socha měří 6 metrů, umístěna je na tmavém mramorovém podstavci výšky 5 metrů a celý monument je obklopen pro kontrast prostranstvím z bílého mramoru.
Tady jsou další zajímavé památky, které stojí za vidění, ale rozhodně jich je daleko víc:
Byzantské hradby a Hrad Heptapyrgion
Rotunda svatého Jiří s velkolepými mozaikami. V roce 1590 se rotunda změnila v mešitu a byl k ní přistaven minaret, který zůstal dodnes:
Kostel zasvěcený svatému Pavlovi na vrcholku města, postavený až roku 1997:
Antické divadlo – pozůstatky amfiteátru v centru města:
Galeriův oblouk a Agios Dimitrios, hlavní kostel Soluně, jsou dalšími významnými památkami, jejichž foto bohužel nemám.
Procházka do kopců nad městem:
Návštěvu Thessaloniki určitě doporučuji, i když myslím, že 2 dny vám zde budou stačit, ale především je to skvělé výchozí místo pro poznávání okolí.