Dnes se vydáme z Nové Pece k Plešnému jezeru, odtud zážitkovou pralesní cestou na Plechý, nejvyšší vrchol české části Šumavy. Z Plechého pokračujeme po hřebenech na Trojmezí, vrchol Trojmezná, Třístoličník a Hochstein. Octneme se už na německé straně. Stezkou pod hřebeny vedoucí v Německu a Rakousku se dostaneme zase zpět do Česka. Trasa měří okolo 30 km a shrnula bych ji do dvou slov: kameny a výhledy. Na konci článku najdete QR kód s mapou trasy na navigování.
Tenhle výšlap stojí za to, ale připravte si hodně dobré boty a dost svačiny:) Úskalí cesty spočívá v tom, že více než polovina trasy vede po kamenech a kamenitých stezkách. Odmění vás krásné výhledy a pohledy do krajiny, takže se máte na co těšit. Cesta se dá zkrátit a z Plechého se vrátit dolů bez návštěvy dalších vrcholů.
Výchozím bodem túry pro nás byla Nová Pec, konkrétně placené parkoviště u Horské služby, zaplatit se dá kartou. Odtud po zelené dojdeme až k Plešnému jezeru.
Asfaltová cesta vede z Nové Pece k rozcestí Raškov – Schvarzenberský kanál. Kousek jdeme podél kanálu až k rozcestí Rossbach, odkud se vydáme podél Koňského potoka k Říjišti, kde se dá občerstvit. Zde zelená pokračuje vpravo k rozcestí Jezerní stezka, kde se od asfaltky odpojí. Dále nás už čeká poněkud strastiplná kamenitá Jezerní stezka až k Plešnému jezeru.
Jezero je krásné a nad ním se tyčí vrchol Plechý. Dá se tu pohodlně posedět na jedné z mnoha laviček a dát si svačinu.
Vydáváme se vzhůru na Plechý, a to po Zážitkové NS Duch pralesa. Vede poměrně strmě vzhůru po různě velkých kamenech, ale nešlo se nám nijak extra špatně. Cesta nás vlastně bavila. Tabule vás seznámí se životem rostlin a živočichů v takovém pralese.
Nedaleko vrcholu vás čeká vyhlídka na Plešné jezero a Lipno u pomníku A. Stiftera.
Pěkná je i Kučerova vyhlídka o kousek výš.
Brzy se už octneme na vrcholu Plechý (1378 m) s velkým křížem, velkými kameny a výhledy.
Kameny nás budou „pronásledovat“ ještě hodně dlouho. Naše kroky vedou zdánlivě snadnou hřebenovkou po červené, která je zároveň Stezka Českem. I zde ale musíme neustále pořádně zvedat nohy a cesta se vlní nahoru i dolů. Není to ale nic extrémního a v dobré viditelnosti se můžeme celou dobu kochat. Následuje Trojmezí (Rakousko, Německo, Česká republika).
Vrchol Trojmezná měří 1362 m.
Dojdeme až na Třístoličník (1302 m), kde se budeme pohybovat mezi Českem a Německem. Chata je už na německé straně a skalní vyhlídka Dreisessel (1323 m) také.
Ještě jsme si zašli necelý 1 km stále po modré na Hochstein (1333 m), pod kterým se nachází kaple Jana Nepomuckého.
Vrátili jsme se přes Třístoličník a zpět šli už jinou cestou. Konkrétně po Nordwallkammweg Klassisch, která byla velmi zážitkově kamenitá, vedla přes kamenná moře a místy jsme museli obcházet rašelinné potůčky.
Až ke konci této cesty jsme se napojili na cyklostezku, takže se už šlo lépe. Na hranicích s ČR jsme se vydali po modré a došli k Říjišti, odkud jsme se už vraceli stejnou cestou k Schwarzenberskému kanálu a do Nové Pece.
Zde vkládáme odkaz na mapy, kde najdete trasy a můžete se nechat navigovat.
Trasa první části výletu: Z Nové Pece přes Plechý, Trojmeznou, Třístoličník až na Hochstein:
Mapa zpáteční cesty přes Nordwallkammweg Klassisch:
Zde ještě odkaz na mapy:
Super tip a hezké fotečky