Po více než měsíci ježdění na koloběžce S2620 přináším své poznatky. Zároveň to bude i takové malé srovnání s Yedoo Trexx a lehce i s Crussis Urban.
Zpět k Yedoo S2620. Jaké byly mé první dojmy jsem psala už dřív. Teď už mám kolobku pořádně otestovanou, tak se rozepíšu podrobně.
Předem musím říct, že kolobka S2620 mě nakonec příjemně překvapila, pohodlně jsem se svezla v terénu i ve městě. Absolvovala se mnou nakonec i výlet do Brd o délce přes 60 km a obstála skvěle.
Co se týká jízdních vlastností, rychle jsem si na ni zvykla a dovedu si představit, že bych na ní jezdila dlouhodobě. Váží 9,2 kg. Kilíčko navíc oproti Trexxovi (dobře: 1,3 kg:) jsem po pár jízdách přestala vnímat. Oproti ocelové Urbance, která má vlastně jen o 0,8 kg víc (váží 10 kg) mi přišla znatelně lehčí a praktičtěji se s ní manipuluje.
Vedlejším efektem tohoto testování byl prodej mé kolobky Crussis Urban o dům dál, protože jsem zjistila, že se nemám zapotřebí zbytečně dřít. Že i s ocelovou kolobkou se může jezdit parádně. Ano, ze začátku jsem z ní byla nadšená, ale šlo o mou první koloběžku. Jsem jí vděčná, že mě vtáhla do koloběhu, ale už jsem okusila pro mě lepší modely. Chtěla jsem urbance dát ještě šanci, nechat si ji jako druhou kolobku, ale vyzkoušení S2620 byl její poslední hřebíček do rakve. Já jsem zatím nejvíc nadšená z Yedoo Trexx, ale pokud se někomu S2620 líbí a chce zůstat věrný oceli, vřele doporučuji! Je to perfektní kolobka.
Co se týká vzhledu, nemohla jsem se s S2620 tak nějak sladit. Špatně se mi kombinovala s oblečením a doplňky. Už při výběru brašničky na řidítka jsem se pořádně zapotila a nakonec jsem na ní zkusila dvě černé brašny. Jednu malou od Nistlera a druhou větší Force Cube. Nic extra barevného se k ní nehodí, na mě je moc industriální a málo sportovně bláznivá. Ale je to jen můj dojem, mám ráda veselé barvičky.
Když si odmyslím mě nesympatickou barvu, není to rozhodně špatný stroj. Právě nevšední kovově laděná paleta může někomu vyloženě sednout. Na výběr jsou barvy tmavě modrá, oranžová, zelená, černá a stříbřitě zlatá.
Kolobka je to originální a cenově dobře dostupná. Představuji si ji spíš jako stroj pro chlapy než pro drobnou dívku, ale možná je to pořád i těmi barvami. Určitě to není kolobka, která by se líbila každému, ale dobře se na ní svezete.
Proč vůbec ocelové kolobky Steel vznikly? Yedoo s touto řadou přináší na trh kvalitní koloběžky pro příznivce oceli, na své si přijdou lidé s trochu nižším rozpočtem při nákupu přibližovadla nebo ti, kdo s koloběhem začínají a nechtějí hned drahý stroj. S S2620 se dostanete pod 10 000 a záskáte opravdu hodně.
A jak teda koloběžka vypadá? Metalické barvy, surový ocelový vzhled, strohá příhradová konstrukce přiznávající ocel, ocelový štítek s vyraženým jménem modelu…
Kontruktéři si pohráli s trubkami. Horní trubka se zalamuje dopředu, kde se napojuje na špici stupátka. Na původní linii naváže krátká trubka a tento neobvyklý „zlom“ připomíná předkopnutou nohu jezdce. Má to tak celá řada Steel a rovněž kolobka Yedoo Five.
S2620 není ocelový Trexx, nicméně některé prvky se osvědčily a najdeme je u této kolobky také.
Trexx je taková tryskomyš, svižnější, lehčí a více obratná. Yedoo S2620 je naopak více stabilní, drží stopu a lépe sedí v zatáčkách. Trexx je závoďák, S2620 takový spolehlivý koráb. Rám je tuhý, zbytečně nepruží, nenadřete se víc než musíte. Přední vidlice S2620 není ocelová, nýbrž hliníková! Vidlice je u S2620 polohovatelná stejně jako u Trexxe, pláště ke kolobce obdržíte také kevlarové Kenda (s možností nafouknout až na 7 bar). Pneu mají decentní vzorek na asfalt i do lehčího terénu. Stejně jako u Yedoo Alloy obstojí v běžných terénech, hodí se do města i do přírody.
Stupátko je řešeno trochu odlišně, než jsme u Yedoo zvyklí. Chybí „škrtací vrstva“ zespodu, složeno je z trubek a nahoře je potaženo protiskluzovou vrstvou ze speciálního plastu. Ta mi přišla moc fajn a myslím, že u nové řady Alloy je na protiskluzové pásky použit stejný (nebo podobný) materiál. Noha neklouže a stupátko stačí po jízdě otřít, nedrží se na něm špína. Jezdec tu má o něco víc místa než u Trexxe.
Světlá výška je o 0,5 cm vyšší než u Trexxe a o 0,5 cm nižší než u Urbanky. Výška stupátka nad zemí taktéž. Na stupátku nechybí zadní „mistička“ s opěrnou patkou na přenášení kolobky, primárně určena pro nadzvednutí zadní části patou při překonávání terénní nerovnosti. Tohle jsem zatím nikdy nenašla odvahu zkusit.
Ve výpletu nechybí dvě bílé špice mezi zbytkem třiceti černých. Ty nás snadno navedou k ventilku. Výšku řízení si nastavíte, jak potřebujete. Komponenty jsou kvalitní a příprava na doplňky promyšlená. Dvakrát příprava na držák lahve je už u nových kolobek Yedoo samozřejmostí, „vykopávací“ stojánek je u Steelky stejně fajn jako u řady Alloy.
Sečteno a podtrženo: chcete-li ocel a rozhodujete se v sortimentu koloběžek 26/20 mezi Crussis Urban a Yedoo S2620, já osobně doporučuji všemi deseti Yedoo. Na obou jsem něco najezdila a vím, jaký to byl pro mě rozdíl. S „jedoo“ jsem jela, na Urbance se na stejné trase více trápila. Pokud ale nevíte, zda Trexxe nebo S2620, je to už o něco složitější. Záleží na tom, co přesně od koloběžky očekáváte, která se vám více líbí a jaký je váš finanční limit. Každopádně doporučuji obě pořádně otestovat.
S2620 najdete na stránkách Yedoo tady.
Koukněte i na můj dřívější článek: Srovnání Trexxe a Crussis Urban🙂
Koloběhu zdar!