Trasu dlouhou přibližně 15 km jsem s odstupem týdne absolvovala na obou kolobkách.
Vzala jsem to okolo Nového rybníku („Nováku“) a Fialova rybníku („Fialáku“) v Příbrami, pokračovala přes Brod a Lešetice k Památníku Vojna. Přes Žežice jsem dorazila zpět do Příbrami.
Příbramské haldy
V okolí Příbrami je několik hald z hlušiny uranových dolů. Nejsou nijak krásné, nicméně k Příbrami už tak nějak patří a dá se na ně zvyknout. Pomalu obrůstají břízami, mechem i borovičkami. To, že jsou plné těžkých kovů a „září“ do okolí, je věc druhá, ale jejich odvoz a rozebírání by prostředí taky pořádně zatížilo. Hodně místních i odborníků se kloní k názoru s haldami raději vůbec nehýbat, druhá skupna je chce postupně zlikvidovat. Jak to s nimi dopadne, těžko říct. Už řadu let se na několika místech tyčí jejich vysoké holé kamenité svahy do výšky a představují zajímavou dominantu.
Památník Vojna
Skryt v lesích 5 km za Příbramí, mezi obcemi Lešetice a Žežice, se rozkládá areál bývalého lágru, který své určení postupně měnil. Nejprve šlo o tábor pro německé válečné zajatce, ten se stal táborem nucených prací a v době komunismu šlo o zařízení pro politické vězně. Tábor byl vybudován v letech 1947-1949 v místě nalezišť stříbrné, uranové a železné rudy. Jméno dostal podle nedalekého vrchu Vojna. Vyhlášen národní kulturní památkou byl arál roku 2001 a 2005 po rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti. Jde o jediný dochovalý komunistický koncentrační tábor na našem území!
Heslo nad branou Památníku Vojna hlásá „Prací ke svobodě“.
Natáčelo se tu několik filmů (Zdivočelá země, Bumerang, Piknik, Nahý mezi vlky). Areál s dochovanými budovami si můžete prohlédout a rozhlédnout se z vyhlídkové věže. Uvnitř najdete také muzejní expozici věnovanou obětem komunismu.
V okolí Památníku Vojna je naučná stezka Po stopách politických vězňů. Její zkrácená verze v nejbližším okolí měří 6 km, plná verze od nádraží přes Svatou Horu až k Památníku je dlouhá 14 km.
Hm, zajímavé místo. A z věže jde vidět daleko?
Přiznám se, že nevím, ještě jsem nahoře nebyla…