Populární dopadová plocha v Brdech s bunkry a dechberoucím výhledem se rozkládá na vrchu zvaném Houpák (794 m). Pojmenována je (což může někoho zmást) po vedlejším vrcholu Jordán (826 m).
Dopadová plocha Jordán vznikla jako první z brdských dopadových ploch v dobách, kdy sloužily Střední Brdy jako vojenský výcvikový prostor. Dnes už zde střelby neprobíhají. Místo se veřejnosti zpřístupnilo poměrně nedávno a nabízí téměř panoramatický rozhled do širokého okolí. Celková rozloha byla původně rozsáhlejší, od krajů totiž zarůstá.
Houpák vybíhá severním směrem z masivu nejvyšší hory Brd – Toku. Z vrcholu se lze kochat dechberoucím výhledem na východní a severní část Brd, Hřebeny a Křivoklátsko. Spatřit můžete Říp, České Středohoří, Milešovku, Krušné hory i Krkonoše.
Místní ekosystém je pro tuto nadmořskou výšku v rámci Evropy unikátní, a to díky soustavnému odlesňování a vypalování. Překvapí vás krajina jako z jiného světa.
Správa CHKO Brdy má jako jednu z hlavních priorit udržení tohoto jedinečného ekosystému. Rostou zde borůvky, brusinky, vřes, mechy, kapradiny, lišejníky a traviny. Nad patro bylin se nesměle derou odolné břízky, smrky, borovice nebo modříny. Od roku 2016 probíhají pokusy o řízené vypalování. Kvetoucí vřesoviště vypadá na podzim jako skotské kopce a vyváří úchvatnou podívanou.
Jelikož byla oblast cílovou dopadovou plochou a vyjma okolí přístupových cest se do budoucna ani neplánuje její dokonalá asanace, platí omezený vstup, tedy jen po označených cestách. To oznamují informační tabule. Pozor si dávejte také na zmiji obecnou.
Hlavní dominantu bývalé dopadové plochy představuje pěchotní srub CE Jordán, zvaný také Benešák, stojící 300 metrů pod vrcholem. Dokončen byl roku 1936. Složit měl k testování účinků ostřelování a odolnosti různých materiálů. Točila se zde slavná scéna z filmu Obecná škola i záběry s medvědy do večerníčků pana Chaloupky. Od roku 2012 patří mezi kulturní památky ČR.
Na vrcholu Houpáku se nachází tehdejší pozorovatelna pro řízení střeleb. Po výstupu na ni spatříte jeden z nejširších brdských výhledů.
V blízkosti těchto dvou dominantních staveb uvidíte při své cestě dva zkušební objekty vzor 36, dnes již ve špatném technickém svahu.
Na spodním okraji dopadové plochy narazíte na bunkr zvaný pixle, pozorovatelnu z doby 2. světové války.
Kudy na Houpák?
Na Houpák to není úplně blízko odnikud, vždy budete muset kus pěšky nebo na kole. Nejbližší trasa vede ze Zaječova. Vydáte se po zelené na rozcestí K Letišti, odtud pak pokračuje modrá až na Houpák. Délka této trasy je okolo 5 km. Z Houpáku můžete ve svém výletu pokračovat třeba na Tok, Jindřichovu skálu nebo Valdek.
Jen kousek od dopadové plochy na Houpáku se nachází letiště „Pod Hejlákem“. Plocha z betonových kvádrů má délku 530 m, šířku 65 m a sklon zhruba 15 m. Postavena byla Němci ve 40.letech 20.století, ale využívala se sporadicky. V roce 2015 se zde natočilo několik scén do filmu Anthropoid.
Byli jste už na Houpáku? Láká vás výlet? Pochlubte se v komentářích, budu ráda.
Super, tam se musím někdy vypravit.