Városliget je čtvrť s možná nejznámějším parkem v Budapešti a strávit tu můžete klidně celý den. Na malém prostoru najdete spoustu zajímavostí a krásných zákoutí, nechybí ani hrad nebo obrovské kluziště. V zimě stačí i malý poprašek sněhu, aby se toto místo proměnilo v pohádkovou scenerii.
Park se nachází na východní straně centra a kromě zeleně zahrnuje mnoho zajímavých míst i památek. Je hned v sousedství Náměstí hrdinů (Hősök tere) a navazuje na něj i zoologická zahrada nebo Muzeum krásného umění. Dojít sem můžete z centra pěšky, ale doporučuji se svézt pár zastávek druhou nejstarší evropskou linkou metra (po londýnském). Jedná se o metro M1, které se svými žlutými vagony a historickými stanicemi v secesním duchu přináší jedinečnou atmosféru. Alespoň jednu doporučuji se tímto metrem projet.


Pro návštěvu Városliget doporučuji vystoupit na zastávce metra M1 Széchenyi fürdő. Termální lázně Széchenyi jsou hned první atrakcí, kterou zde po výstupu z metra (které nevede nijak hluboko pod povrchem) uvidíte. Jedny z největších léčebných lázní v Evropě patří také k nejkrásnějším, mají vnitřní i venkovní bazény.

Városligeti tó (tó znamená v maďarštině jezero) je umělé jezero obklopující park.

Nejmalebnější scenérii vytváří v pozadí s hradem Vajdahunyad. Tento hraj byl inspirován několika maďarskými historickými stavbami, kombinuje různé historické stavební styly a pochází nikoliv z dávné historie, ale až z roku 1896. Dnes zde sídlí zemědělské muzeum. Hned u hradu je v zimě obří ledová plocha pro bruslení.


I tady najdeme minisochu od sochaře Kolodka. O první várce miniaturních partizánských soch, které jsem v Budapešti objevila, jsem psala v minulém článku.

Dům maďarské hudby (Magyar Zene Háza) je budova, kterou určitě neminete bez povšimnutí. Získala několik prestižních světových cen. Zaujme vás harmonický přechod mezi zelení a budovou, stromy tu prorůstají střechou, všude jsou velké skleněné plochy. Geometrické tvary na spodní straně střechy imitují listy. Budova zahrnuje koncertní sály, přednáškové místnosti, výstavní prostory… Uvnitř je i obchod s nejrůznějšími upomínkovými předměty týkajícími se umění, hudby a Maďarska.


Budova etnografického muzea (Néprajzi múzeum) je opravdový unikát. Nepřehlédnutelná je svou rozlohou i začleněním do zeleně. Aby nešlo o surový monolit, 60 procent objemu stavby je skryto pod úrovní terénu. Klenutý střešní prostor se dvěma vrcholy, který připomíná dva propojené svahy nebo také U rampu, je osázen zelení a umělé terasy jsou pochozí. Střecha se tak stala samostatným parkem s výhledy na panorama města.



Povrch skleněné fasády je rovněž neobvyklý. Utvářen je rastrem kovové mřížky, do které jsou laserem otištěny „pixely“, zachycující jemné motivy inspirované sbírkovými fondy muzea. Pixelů je tu přes půl milionu!

Uprostřed střechy se nachází památník maďarské revoluce roku 1956. Budova byla otevřena roku 2022.


V parku je spousta míst k odpočinku, sportu, dětským hrám, nechybí ani horkovzdušný balón pro výhled na město a rozmanité možnosti občerstvení. Obří kluziště je v zimě velkou atrakcí, kterou doplňuje scenérie s hradem.



V dalších článcích vás ráda seznámím s dalšími zajímavými částmi Budapešti. Už jste tuto metropoli navštívili? Jak se vám líbila?