Jezero Velence (Velencei – tó) se rozkládá v polovině cesty mezi Budapeští a Balatonem (na obě strany je to přibližně 50 km). Z hlavního města se sem dostanete pohodlně vlakem i autem, okolo vede známá cyklostezka BuBa (Budapešť – Balaton).
Na rozdíl od tyrkysového Balatonu má toto jezero úplně jinou barvu a je se svou rozlohou 27 hektarů mnohem menší. (Balaton má pro porovnání okolo 600 hektarů). Jezero Velence může zaujmout cyklisty, rodiny s dětmi i milovníky přírody, zejména ptáků. Přezdívá se mu „maďarské Benátky“ díky množství zátok, lagun a ostrůvků.
Voda v jezeře
Voda v jezeře Velence se velmi rychle ohřívá, a to proto, že jeho maximální hloubka je pouze okolo dvou metrů. V létě mívá teplotu až 30 stupňů. Její barva není tyrkysová, ale spíše dohněda. Tím se nenechte odradit, jako jsem se nejdřív nechala odradit já! Má vysokou koncentraci minerálů (je bohatá hlavně na sodík a hořčík) a na dně je spousta léčivého bahna. Voda ale nijak nepříjemně nezapáchá (můj osobní názor:).
Asi třetinu plochy jezera zabírají plochy rákosí, takže na repelent rozhodně nezapomeňte. Kromě mnoha ptačích druhů zde žijí i komáři. Při pobytu u jezera v létě se bez repelentu neobjedete!
Vodní sporty a rekreace
Jezero je ideální pro milovníky koupání, lodiček, šlapadel, paddleboardů, jachtingu, wakeboardingu… Fungují zde půjčovny, pokud nemáte vybavení vlastní. Motorová plavidla jsou zakázána. Wakeboarding na lanových vlecích si můžete užít u asi neznámější pláže, v obci Velence. Populární aktivitou zde je rybaření.
Pro rekreaci je nejvhodnější východní a jižní břeh jezera. Největším letoviskem je Velence. Tady najdete kromě pláží (zde asi nejlepší pozvolný přístup i pro malé děti) také korzo, obchůdky, stánky a restaurace, nechybí půjčovny různého vybavení a hřiště. Další dobré plážové zázemí pokračuje na jižním břehu, veřejné i soukromé. Jsou zde hotely, penziony, kempy. V létě nechybí kulturní program. V Agárdu si na své přijdou milovníci termálních lázní. Voda zde má lehký sirný nádech a připisovány jí jsou prospěšné účinky například při pohybových a gynekologických potížích.
Cyklistika na březích jezera
Okolí jezera Velence je rájem pro cyklisty. Na koloběžku tu nenarazíte, pokud se po zdejších cyklostezkách zrovna neproháním já na té své.( Článek o mé koloběžce v Maďarsku a cestě z Česka zde). Nepočítám různé elektropaskvily, kterých je zde bohužel také požehnaně. Okruh okolo jezera má 30 km a vede převážně po rovině, na severní straně jezera čekejte občas zvlnění a kopečky. Všude je ale asfalt. Na hlavní cyklostezku navazují různé další okruhy, i do kopců. Pokud chcete, dojedete několik kilometrů západně od jezera do nedalekého historického města Székesfehérvár nebo pak dál, až k Balatonu. Směrem na druhou stranu se zdatní cyklisté dostanou až do Budapešti.
Ptáci a jezero Velence
Toto jezero je ráj pro ptáky. Představuje především hnízdiště vodních ptáků a zastávku ptáků tažných. Chráněné oblasti s rostlinami a ptactvem se soustředí na západní straně jezera. Pravidelně zde hnízdí více než 25 ptačích druhů. Žijí zde například volavka, potápka, kolpík, husy nebo lastury.
Naučná stezka Ptačí píseň (Madárdal) je 16 km dlouhá a přírodu můžete pozorovat dalekohledem z několika vybudovaných dřevěných pozorovatelen.
Turistika
Pahorkatiny na severním břehu jsou ideální pro výlety a turistiku. Nad obcí Pákozd si můžete vychutnat například západ slunce v krajině připomínající step. Tato přírodní plošina je plná skalních útvarů a působí poměrně exoticky. V Pákozdu se nachází arboretum s rozhlednou a známý je vzpomínkový vojenský park, který vás provede desetiletími vojenské historie. Zajímavá je pamětní kaple bity u řeky Don.
Na své tady přijdou i milovníci vína. Vrch Bence (Bence Hegy) s rozhlednou netypického tvaru a jeho okolí jsou vyhlášenou vinařskou oblastí.
Po hladině jezera jezdí pravidelné lodní linky, například mezi obcemi Agárd a Pákozd nebo Gárdony a Pákozd. Koupit si také můžete okružní plavbu.
TIP: Aktivity si můžete plánovat snadněji díky mobilní aplikaci jezera Velence nebo s informacemi na stránkách velencei-to.hu.
Tip na občerstvení
Občerstvit se tu můžete na mnoha místech okolo jezera, ale mým největším favoritem je Kanyar Büfé (ve volném překladu Bistro na rohu). Najdete ho v zatáčce mezi obcemi Pákozd a Gárdony na jihovýchodní straně jezera. Ohromí vás nabídka piv, především českých! Kromě lahví a plechovek v lednici mají několik druhů na výčepu. Jídlo je tu moc dobré, nečeká se dlouho a ze široké nabídky si určitě vyberete. Sedět se dá uvnitř i venku. Já si tu většinou dávám „guláš“ z drštěk a kolene, doporučuji! Zavítat tu můžete autem, na motorce, na kolech i pěšky. Pro cyklisty je tu spousta stojanů. Mají i facebookovou stránku.
Maďarsko je mým druhým domovem. Pokud máte k jezeru Velence a jeho okolí nějaké dotazy, případně chcete poradit s plánováním výletu, určitě se na mě obraťte!